2016/12/12

Krótka lista muzeów, które pozwolą Ci lepiej poznać esencję Włoch

Źródło

Włochy to muzeum w kształcie buta, oparte na czterech potężnych filarach: motoryzacji, jedzeniu, kulturze i sztuce, stanowiących jednocześnie esencję tego kraju.  Specjalnie dla miłośników zwiedzania przygotowałam krótką listę muzeów, które koniecznie powinniście odwiedzić we Włoszech, jeśli chcecie poznać każdy z aspektów różnorodnej Italii.


1. Muzeum Ferrari w Maranello:

-  muzeum Ferrari, znajdujące się nieopodal Modeny, powinien odwiedzić każdy fan motoryzacji (nie tylko włoskiej) planujący wyjazd do regionu Emilia-Romania. Ekspozycja zmieniana jest kilka razy w roku, jednak stałą częścią wystawy jest ta poświęcona historii powstania marki oraz Formule 1. Zwiedzający mogą poczuć dreszczyk emocji także na własnej skórze,  ponieważ muzeum oferuje turystom możliwość krótkiej przejażdżki wybranym modelem, za którą oczywiście trzeba niemało zapłacić :) Więcej informacji o dojeździe, biletach i samym muzeum możecie przeczytać TUTAJ w relacji jaką wykonałam dla dwumiesięcznika Gazzetta Italia.2. Muzeum Parmigiano-Reggiano:

- chyba nie ma wśród fanów włoskiej kuchni osoby, która nie zachwycała się smakiem parmezanu. A Włosi jak nikt potrafią (i słusznie!) chwalić to, co swoje i dlatego w miejscowości Soragna w okolicach Parmy przy via Volta powstało Muzeum Parmezanu. To obowiązkowy przystanek dla amatorów turystyki kulinarnej. Podczas wizyty w muzeum zwiedzający mogą przyjrzeć się urządzeniom (najstarsze z nich pochodzą z wieku XIX) i zapoznać z całym procesem produkcji sera, a także zapoznać z etapami jego dojrzewania oraz wdrażania produktu na rynek … i co najważniejsze, wizyta w muzeum kończy się degustacją :)

Do muzeum dojedziemy z Parmy samochodem lub autobusem linii Parma-Fontanellato-Soragna-Busseto. Bilet wstępu z degustacją kosztuje 5 euro. Muzeum otwarte jest do 1 marca do 8 grudnia w soboty, niedziele i święta (właśnie tak!) od 10-13 i 15-18 lub w tygodniu tylko przy rezerwacji dla grup. Więcej informacji tutaj: http://www.parmigianoreggiano.com/where/museum/default.aspx

Raj dla miłośników parmezanu :) Źródło


3. Studio filmowe Cinecittà:

- znajdujące się na przedmieściach Rzymu przy ulicy via Tuscolana 1055, Cinecittà to największe i najbardziej znane włoskie studio filmowe, powstałe w 1937 roku, w którym swoje filmy tworzyli tacy reżyserzy jak Roberto Rossellini, Vittorio de Sica, Sergio Leone czy Federico Fellini.

Wśród stałych wystaw muzeum znajdują się: wystawa poświęcona Federico Felliniemu, który z rzymskim studiem filmowym związany był przez całe życie,  podziwiać tam możemy przedmioty oraz kostiumy pochodzące z kręconych przez Felliniego filmów (m.in. Amacord czy Casanova); oraz Girando a Cinecittà (kręcąc film w Cinecittà) – wystawa opowiadająca historię samego studia jak i włoskiego kina na przestrzeni lat 1937-89.  

Jednak prawdziwą wisienką na torcie w rzymskim miasteczku filmowym jest wycieczka  z przewodnikiem po planach filmowych znanych chociażby z filmów „Gangi Nowego Jorku” Martina Scorsese, „Pasja” Mela Gibsona czy z serialu HBO „Rzym”.

Wystawy stałe można zwiedzać codziennie z wyjątkiem wtorków w godzinach od 9.00 do 18.30.  Wycieczki z przewodnikiem anglojęzycznym odbywają się o 11.30 i 15.15. Muzeum zamknięte jest we wtorki. Bilet wstępu w zależności od opcji zwiedzania kosztuje 10 euro (sama wystawa) lub 20 euro (wystawa + wycieczka z przewodnikiem). Młodzież  i studenci poniżej 26 roku życia, rodziny oraz dzieci w wieku od 6 do 10 lat obowiązują zniżki, więcej informacji na stronie: http://cinecittasimostra.it/en/content/box-office

By No machine-readable author provided. Supercazzola assumed (based on copyright claims). [Public domain], via Wikimedia Commons
Plan filmowy "Gangi Nowego Jorku". By No machine-readable author provided. Supercazzola assumed (based on copyright claims). [Public domain], via Wikimedia Commons


4. Muzeum Casa di Dante (dom Dantego):

- to właśnie tam, przy via Santa Margherita 1 we Florencji miał urodzić się ojciec literatury włoskiej, autor „Boskiej Komedii” – Dante Alighieri. Jeśli pragniemy wgłębić się we włoską literaturę warto zacząć od źródła czyli właśnie od Dantego, a będąc we Florencji nie sposób ominąć miejsce tak ważne jak dom twórcy. Kamienica, w którym mieści się muzeum została odbudowana na początku XX wieku w miejscu, gdzie prawdopodobnie w wieku XIII wznosił się dom rodziny Alighieri.  
Muzeum podzielone jest na trzy piętra i oprócz życia i twórczości artysty zwiedzający mogą także poznać realia XIV wiecznej Florencji. Wśród eksponatów znajdują się bowiem średniowieczne monety, biżuteria i plan miasta.

Bilet wstępu do muzeum kosztuje 4 euro. Dzieci poniżej 5 roku życia mają wstęp wolny. W okresie zimowym (od 1 października do 31 marca) muzeum otwarte jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków od 10 do 17, natomiast w okresie letnim (od 1 kwietnia do 30 września) otwarte jest codziennie od 10 do 18. 
Więcej informacji na temat muzeum znajdziecie na oficjalnej stronie:  http://www.museocasadidante.it


5. Galeria Uffizi we Florencji:

- najbardziej znana, piękna włoska galeria sztuki umiejscowiona w samym sercu Florencji przy Piazza della Signoria. Galeria podzielona jest na dwa piętra. Na pierwszym znajdują się cztery grupy sal ekspozycyjnych: sala niebieska (poświęcona zagranicznym twórcom), czerwona (florencki manieryzm w zestawieniu ze sztuką antyczną), sala „styl nowoczesny” (tutaj odnajdziemy dzieła Tiziana oraz malarzy rzymskich i lombardzkich XVI wieku) oraz sala poświęcona dziełom Caravaggia oraz  malarzom nurtu czerpiącego przede wszystkim ze sztuki Caravaggia – Caravaggionizmu. Na drugim piętrze z kolei znajduje się 45 sal poświęconym poszczególnym artystom (Leonardo da Vinci, Botticelli,  Giotto, Giorgione, Michał Anioł). Bilety wstępu można kupić na oficjalnej stronie galerii: http://www.uffizi.com/online-ticket-booking-uffizi-gallery.asp

Młodzież i dzieci do 18 roku życia mają wstęp wolny! To oczywiście tylko krótka lista proponowanych muzeów, które warto odwiedzić będąc we Włoszech ,jeśli mamy ochotę zagłębić się nieco w historię tego kraju. Choć wiadomo, że prawdziwe poznanie ukryte jest w dialogach, kawiarniach, cichych uliczkach, zaułkach i barach, czyli w gwarze włoskiej codzienności :) 

2 komentarze: