2017/03/07

Dzień Kobiet we Włoszech - żółte święto o zapachu akacji

Źródło: pixabay.com

Kilka dobrych lat temu, właśnie ósmego marca kolega Włoch, ze względu na to, że dzieliło nas ponad 1000 kilometrów, przysłał mi zdjęcie kwiatu akacji srebrzystej (wł. mimosa). Zdziwiłam się, a on jeszcze bardziej: „Jak to? Nie wiedziałaś? We Włoszech właśnie te kwiaty wręcza się z okazji Dnia Kobiet. Wszystkiego najlepszego!”.


Wiosenny kwiat akacji z życzeniami


W Polsce 8 marca jest dniem, w którym kwiaciarnie zarabiają najwięcej na sprzedaży tulipanów bądź goździków, a z półek sklepowych znikają czekoladki. Na Półwyspie Apenińskim natomiast ulice nabierają żółtej barwy, od falujących na wiosennym wietrze gałązek z kwiatami akacji srebrzystej. Skąd taki zwyczaj? Twierdzi się, że kwiat akacji, delikatny, ale długo zachowujący świeżość, symbolizować ma podobną mu kobiecą naturę. Z drugiej strony, roślina ta prawdopodobnie miała stać się symbolem Dnia Kobiet i podarunkiem dla pań z tejże okazji zupełnie przypadkowo, z racji tego, iż właśnie na początek marca przypada czas kwitnienia drzewa.


Pozdrowienia od nieznajomych


Jednak bez względu na to, w jaki sposób narodził się ów zwyczaj, jedno jest pewne: dla Włochów kobieta jest istotą szczególną. Niezaprzeczalnym faktem jest, że wyjątkowe miejsce w sercu Włocha zajmuje mama, co nie oznacza jednak, że inne kobiety w jego życiu, jak siostra i oczywiście żona (bądź dziewczyna) są mniej ważne. Romantyczni, nieraz nazbyt wylewni Włosi dokładają wszelkich starań, aby żadna z pań w dniu ich święta nie została pominięta. Szczere życzenia padające z ust uśmiechniętych panów można usłyszeć także na ulicy. Ósmego marca w barze, na przystanku, spacerując ulicą, kobiety w każdym wieku mogą usłyszeć od mijających je mężczyzn przyjazne „auguri!” („wszystkiego najlepszego!”). Niezależnie od tego, czy Festa della Donna wypada w środku tygodnia, czy w weekend, tego dnia większość restauracji pracuje na pełnych obrotach i ciężko jest wybrać się na spontaniczną kolację bez wcześniejszej rezerwacji stolika.

Coraz częściej także same kobiety składają sobie życzenia i organizują wieczorne wyjścia w damskim gronie. Dzień Kobiet to święto obchodzone chętnie nie tylko przez włoskie kobiety, ale i mężczyzn, którzy z przyjemnością sprawiają radość koleżankom, siostrom, żonom i matkom. Drogie Panie, bez względu na to, jak i gdzie obchodzić będziecie Dzień Kobiet życzę Wam (i sobie :) ) wszystkiego najlepszego! Auguri!

Wpis możecie przeczytać także w języku włoskim tutaj
La stagione di cocomero - włoska wersja Pory Arbuza :)


6 komentarzy:

 1. O proszę, nie miałam pojęcia o tej akacji. To urocze, że dbają o wszystkie kobiety. Mogłabym obchodzić Dzień Kobiet we Włoszech :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może warto się wybrać za rok o tej porze do Włoch, na pewno będzie warto! A co do kwiatów mimozy, to rzeczywiście piękna tradycja :) Pozdrawiam ciepło :)

   Usuń
 2. Dwa lata temu spędzałam Dzień Kobiet we Włoszech, było cudownie! Lody i ciasta a la mimosa :) WszędIe żółte kwiaty! Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś w Dzień Kobiet będę we Włoszech. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tego Ci życzę :) Choć kobiecość powinno się pielęgnować cały rok, miło jest sobie o tym przypomnieć w taki dzień :))

   Usuń
 3. Podoba mi się ta roślinka.Ma charakterek i piękny kolor;)
  Spóźnione Wszystkiego Najlepszego, Karolino:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i wzajemnie :) Tak, ja też ją bardzo lubię!

   Usuń