2014/11/08

Perełka LacjumWbrew pozorom najpiękniejsze miejsca to nie te powszechnie znane, ale te pozornie nieodkryte. Być może miałam szczęście , bo trafiłam do Sperlongi w połowie września, kiedy to zgiełk turystów ucichł, ale w mojej pamięci miejsce to pozostanie jako nieziemsko spokojne, gdzie szumu morza można było słuchać na przemian z tykającym na ręce zegarkiem. 
Sperlonga jest miasteczkiem położonym w południowej części regionu Lacjum i jest zaliczana do najpiękniejszych "wsi" we Włoszech :) Ponadto niepozorna Sperlonga, jest dumną strażniczką historii i kryje w sobie wiele atrakcji. W latach '50 ubiegłego wieku, podczas budowy drogi odkryto bowiem grotę, będącą częścią willi jednego z cesarzy rzymskich, Tyberiusza, a w niej wiele fragmentów rzeźb, które obecnie można podziwiać w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Sperlondze. 

Oprócz tego, na obszarze gminy znajduje się  Park Regionalny Riviera di Ulisse, do którego zaliczają się m.in. Willa Tyberiusza i Torre Capovento. Ponadto twierdzi się, że w czasach starożytnych w sąsiedztwie Sperlongi znajdowało się miasteczko Amyclae, założone przez Spartan
Budynkiem, który od razu rzuca się nam w oczy i góruje nad plażą jest Torre Truglia, niegdyś wieża strażnicza, wzniesiona w 1532 roku, na miejscu wcześniejszej wieży rzymskiej.  Pod samą wieżę dojść można pieszo pokonując uroczy szlak prowadzący przez centrum miasteczka, a następnie ścieżką prowadzącą wzdłuż wybrzeża. Gdy dotrzemy do celu, po drugiej stronie naszym oczom ukaże się natomiast malowniczy port. 

Włochy kryją w sobie wiele perełek takich jak Sperlonga, w których możemy beztrosko zapomnieć się, daleko od turystycznego zgiełku wielkich miast i jednocześnie nacieszyć oczy prawdziwie włoskim krajobrazem. Zwykło się twierdzić, że prawdziwie Włochy to te południowe, a Sperlonga położona w zasadzie pośrodku włoskiego buta zdaje się być nieśmiałym drogowskazem zachęcającym do podróży w  stronę słońca, czyli na południe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz